Tenisa likmes

Teniss ir viens no pasaulē populārākajiem un tradīcijām bagātākajiem sporta veidiem, tāpēc arī tenisa likmes totalizatoru spēlētāju vidū ir pietiekami atzītas.

  Katru dienu dažāda līmeņa sieviešu un vīriešu turnīros notiek kaudze maču, kas ļauj regulāri meklēt vērtību un sev tīkamas likmes. Kā zināms, Latvijai, īpaši sieviešu tenisā, ir augsta līmeņa spēlētāji, kas likmes uz tenisu parastajam spēlētājam padara vēl tīkamākas.

  Lai gai likmju veidu klāsts nav tik iespaidīgs, kā piemēram, futbolā, pamatlietas tiek nosegtas izcili.

  Uzvarētāja noteikšana

  Ļoti vienkāršas tenisa likmes, jo atliek izvēlēties vienu no diviem mača dalībniekiem bez papildlaiku iespējām un tamlīdzīgi. Tomēr bez niansēm neiztikt.

  Tenisā uzvarētāju noskaidro setos, kuru skaits, atkarībā no turnīra līmeņa, dzimuma, ir atškīrīgs. Ikdienišķajos turnīros uzvarētājs tiek noskaidrots divos vai trīs setos gan vīriešiem, gan sievietēm.

  Atšķirības sākas “Grand Slam” turnīros, kādi sezonas kalendārā ir četri – Austrālijā, Francijā, Anglijā un ASV. Tur sievietes paliek pie ierastā formāta, taču vīriem mači var ievilkties līdz pieciem setiem, jo spēlētājam ir jāuzvar trīs seti, iepriekšējo divu vietā. Tāpat “Grand Slam” turnīros ir atšķirīga sistēma ar pēdējo setu taibreikiem.

  Ja iepriekš esi iepazinies ar noteikumiem, tad uzvarētāja noteikšana tev problēmas nesagādās.

  Pieņemsim, ka Anastasija Sevastova aizvada maču pret Serēnu Viljamsu. Iespējas, ka uzvarēs Viljamsa ir 1.36, kamēr Sevastovai 2.85. Pārejot uz varbūtībām skats vienkāršs – amerikānietes uzvara prognozēta ar 73, 53% iespēju, latvietes 35,09%. Salīdzinoši regulāri novērosi arī 50:50 likmes.

  Atsevišķi iespējams noteikt arī katra seta uzvarētāju

  Handikapi

  Līdzīgi kā citos sporta veidos, arī šeit mačos ar izteiktiem favorītiem palīdz handikapu likmes uz tenisu.

  Tenisa likmes piedāvā divu veidu handikapus – geimu (izspēļu) un setu handikapus, abi pēc būtības nav diez ko sarežģīti, kā varētu šķist. Attiecīgi geimu handikaps dod favorītam (-) geimu skaitu, ar kādu tam jāuzvar, savukārt vājākajam pretiniekam (+) tas jāliedz. Pārsvarā tas attiecas uz visas spēles geimiem kopumā.

  Piemēram, Rodžers Federeram izvirzītais handikaps mačā ar Ernestu Gulbi ir -3,5 ar koeficientu 1.72, kamēr Gulbja +3,5 novērtēts ar 1,94. Pieņemsim, ka mačs ievelkas līdz trim setiem un Federers tajā uzvar ar 6-4, 3-6, 6-4. Kopējais rezultāts ir 15-11. Likme uz Federeru ir sekmīga, jo pārsvars ir lielāks par 3,5 geimiem.

  Setos ar handikapu  ir vēl vienkāršāk, jo izliktā līnija standartā būs 1,5 (izņemot vīru “Grand Slam), tātad favorītam jāuzvar ar 2-0. 2-1 jau ļaus svinēt panākumu vājākā pretinieka likmei. 

  Virs/Zem

  Šādas tenisa likmes pamatā tiek piemērotas geimiem, taču mēdz arī būt setiem.

  Attiecīgi geimos jāprognozē vai tiks aizvadītas vairāk/mazāk izspēles.  Izliktās līnijas atkarīgas no spēlētāju spēku samēra, taču svārtās no ~18,5 līdz pat ~22,5, utt.

  Piemēram, spēles likmes starp Aļonu Ostapenko un Eļinu Svitoļinu vēsta par līniju 21,5, kas novērtēta līdzīgi – virs ar 1.80, zem ar 1.90. Mačs noslēdzas ar 6-4; 7-5 divos setos. Elementāri aprēķini liecina, ka kopējais izspēļu skaits ir 22. Tātad uzvar virs likme.

  Atkal – setos ir vienkāršāk – atliek izvēlēties starp virs 2,5 vai zem 2,5 setiem (vīru grand slam būs, piemēram 3,5). 2-0 nozīmē, ka uzvar zem, 2-1, ka virs.

  Precīzs rezultāts

  Šīs likmes uz tenisu ļauj spēlētājam prognozēt gala iznākumu setos.  Ar panākumu divos setos varianti ir 2-1,2-0 un otrādi, trijos jeb vīru grand slam iepējas jau ir plašākas; 3-0, 3-1, 3-2 un otrādi.

  Ilgtermiņa likmes

  Kā jau minēts, tenisā ir vairāki turnīri dažādos līmeņos, un, protams, spēlētājam ir lieliska iespēja prognozēt to uzvarētājus.

  Vīriešu un sieviešu līmenī augstākās raudzes turnīri ir Grand Slam, taču sezonas laikā turnīri ir atšķirīgu līmeņu. Viss, kas spēlētājam jādara, ir jāizvēlās potenciālais uzvarētājs. Piemēram, šobrīd vīru 2020.gada French Open favorīts ir Rafaels Nadāls (1,95), sievietēm Simona Halepa (5.50). Svarīgi uzsvērt, ka sieviešu teniss ir ļoti neparedzams, tāpēc ilgtermiņa likmēm ir ļoti augsts risks. Vīriešu augstākā līmeņa tenisā (ATP) turnīri sadalās 250 punktu, kas ir izplatītākie, 500 punktu un prestižie 1000 punktu. Zemākajā līmenī ir Challenger un ITF pāraudzībā esošie turnīri. Tikmēr sieviešu WTA ir “International” , trīs līmeņu “Premier” (5, Mandatory, klasiskais), un citi zemākā līmeņa turnīri.

  Par autoru Linkedin Instagram Twitter
  Autors - Kārlis Krūmiņš
  Kārlis Krūmiņš

  Sporta-likmes.lv satura menedžeris. Tiešsaistes kazino entuziasts un pieredzējis satura veidotājs.